Andreea-Cristina Dobrin – Panteion (Grecia)

Eu sunt Dobrin Andreea-Cristina.

Şi sunt studenta Erasmus. De ce? Am ales sa particip pentru ca am dorit sa imi fac noi prieteni,si de asemenea pentru a-mi imbogati cunostintele prin noile materii pe care le studiez,dar si in legatura cu noile culturi cu care intram in contact ori de cate ori cunoastem noi student Erasmus.Consider ca pana in momentul prezent,experienta aceasta a decurs in sensul pe care il asteptam: noi culturi de descoperit, noi prietenii, si o extraordinara imbogatire a vocabularului (deoarece incerc sa prind “din mers” noi cuvinte in diferite limbi).

Am ajuns în Atena , Panteion in februarie 2015. Ce m-a surprins imediat a fost faptul ca oamenii au fost foarte primitori si prietenosi. Ori de cate ori intampinam o problema de intelegere a limbii, sau aveam intrebari in legatura cu locurile sau cu deplasarea dintr-un loc intr-altul, de fiecare data mi s-a explicat cu rabdare si intelegere.

Cum sunt zilele mele acum?In sfarsit insorite! Dupa o luna in care a plouat aproape zilnic, acum ne bucuram de soare.In acest sens, echipa ESN (Erasmus Student Network) Atena,ne-a planuit cateva evenimente si excursii in diferite orase,prin intermediul carora vom cunoaste oameni si locuri noi.
De asemenea, in fiecare zi incerc sa fac cate un lucru nou, si sa ma plimb cat mai mult,pentru a vedea cat mai multe locuri ale Atenei.

Prieteni noi- Avand in vedere faptul ca semestrul acesta au fost selectati studenti din toata Europa(si nu numai),prieteniile noi nu au intarziat sa apara!

Aş vrea ca orice student sa se bucure de aceasta experienta, deoarece, intr-adevar aceasta mobilitate reuseste sa te faca sa imbini maturitatea cu pretuirea noilor relatii de prietenie,si totodata reuseste sa te faca sa pretuiesti mai mult fiecare moment.

Din puctul meu de vedere, orice om pasionat de istorie si nu numai, ar trebui sa treaca cel putin o data prin Atena.In primul rand,pentru Acropole,care gazduieste Partenonul si templul Erehteion,ambele construite in cinstea zeitei Atena.De asemenea,Atena este celebra si pentru peisajele superbe (fie mare,fie munte),dar si pentru cunoscuta gastronomie.