Buciu Vlad – Universitatea Panteion, Grecia

Buna, ma numesc Buciu Vlad si sunt student in anul II in cadrul facultatii de drept a universitatii noastre. Anul trecut in luna Octombrie am luat o decizie ce mi-a schimbat viata ci anume de a participa la selectia pentru o mobilitate de studii Erasmus.

Am hotarat sa particip la aceasta mobilitate de studii deoarece simteam nevoia de o schimbare in stilul meu de viata ci de asemenea imi doream foarte mult sa cunosc un alt mod de gandire decat cel cu care eram obisnuit, sa vizitez locuri pe care nu am avut ocazia sa le vad si mai ales sa cunosc persoane din diferite tari cu diferite mentalitati ca in final sa raman cu prietenii pe viata. Pot spune ca tot ce am enumerat pana acum s-a intamplat si m-a facut sa devin un om mai deschis si mult mai receptiv la cei din jur.

Am ajuns intr-un oras cu o istorie bogata si de o frumusete incredibila ci anume Atena, la Universitatea Panteion in februarie 2016. Imediat cum am ajuns in Grecia,respectiv Atena am trecut prin mii de stari deoarece eram pus intr-o situatie noua, fara a cunoaste pe nimeni si nimic,fara vre-un reper dupa care sa ma indrum iar asta cred ca a fost cea mai mare frica a mea. Ce m-a surprins imediat a fost ajutorul pe care l-am primit din partea echipei Erasmus, inca dinainte sa plec din tara am avut parte de tot ajutorul de care aveam nevoie si mai ales m-am trezit peste noapte inconjurat de oameni buni si prieteni noi. Prima saptamana din perioada Erasmus a fost cea mai grea dupa parerea mea deoarece a trebuit sa ma acomodez cu orasul si sa cunosc locurile insa acest lucru nu s-a simtit foarte tare fiind mereu alaturi de cineva si cu cat treceau orele si cu cat mergeam la cat mai multe activitati organizarte de Erasmus cu atat cunosteam mai multe persoane din diferite locuri ale lumii.

Acum, dupa aproape 4 luni petrecute departe de casa ma simt foarte bine, am vizitat foarte multe locuri noi si m-am distrat pe cinste alaturi de noii prieteni pe care mi i-am facut. Experienta Erasmus imbina utilul cu placutul intr-un mod pe care nu l-am mai intalnit, saptamanal sunt organizate petreceri dar si conferinte sau activitati de voluntariat iar acest lucru dupa cum am spus si mai sus te face sa cunosti oameni noi. Momentan mi-am facut prieteni din toata Europa dar nu numai,ne-am facut planuri impreuna chiar daca aceasta experienta se va incheia la un moment dat iar aceasta legatura formata consider ca va ramane pe viata.

As vrea sa dau timpul inapoi si sa o iau de la capat, nu mi-ar parea rau niciodata pentru alegerea facuta si recomand tuturor celor interesati sa aplice pentru bursa Erasmus, este o experienta de neuitat si mai ales unica, daca ar trebui sa exprim in cateva cuvinte ce inseamna Erasmus pentru mine acestea ar fi: prietenie,distractie,locuri noi,cultura,traditie si nu in ultimul rand cunostiinte noi interesante si care cu siguranta ma vor ajuta pe viitor. Sper din suflet ca ceea ce am spus mai sus sa va motiveze sa aplicati pentru o asemenea bursa si ca fiecare dintre noi sa inteleaga ca niciodata nu e prea tarziu sa incerci sa iesi din banal si sa accepti orice fel de provocare.