Cristiana Meirosu – Bilbao, Universitatea Deusto

Ma numesc Cristiana Meirosu si sunt studenta in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii Nicolae Titulescu, anul II.

Sunt o studenta Erasmus. De ce? Am ales sa particip pentru ca beneficiul de a studia intr-un sistem cu totul diferit, in afara granitelor, reprezinta o amprenta vizibila asupra dezvoltarii mele profesionale. Aprofundarea limbii engleze si studierea unei noi limbi, in cazul meu spaniola, cunoasterea unei noi culturi si traditii, dar nu in ultimul rand extraordinara experienta de care am parte in noua mea familie „Erasmus” sunt unele dintre motivele care m-au facut sa iau in calcul participarea mea la aceasta experienta. Urma doar sa hotarasc in ce tara mi-ar placea sa imi traiesc experienta. Am ales Spania deoarece cunosteam nivelul ridicat al cursurilor pe care urma sa le fac si posibilitatea de a le urma in limba engleza.

Am ajuns in Bilbao, Universitatea Deusto in februarie 2015. Ce m-a surprins imediat a fost modul de predare interactiv din cadrul Universitatii Deusto. Diferenta dintre aceste doua sisteme de invatamant superior se face vizibila in primul rand prin forma de activitate didactica si anume faptul ca in universitatea in care am ales sa studiez acest semestru notiunea de curs si seminar se imbina, rezultand cursuri interactive.

Cum sunt zilele mele acum? Ma bucur ca iau parte la acest proiect, care pe langa studiu imi ofera prilejul de a calatori, de a ma implica in activitati extracurriculare care au ca scop interactionarea cu ceilalti studenti erasmus ai Universitatii Deusto sau chiar ai altor universitatii din Bilbao, si nu numai, de la voluntariat pentru copiii cu mici probleme de sanatate, la activitati in cadrul Universitatii Deusto, cum ar fi cunoasterea culturii si traditiei egiptene, targul de tehnologie in cadrul caruia diferite proiecte si inventii au putut fi probate de fiecare dintre noi, dar si organizarea unei facilitati de angajare chiar pe holurile imperioase ale Universitatii Deusto.

Daca e sa compar viata de student pe care am trait-o in Romania cu putinele luni de care am reusit sa ma bucur in Spania, as putea sa spun ca aici am reusit sa ma maturizez, sa stiu sa imi port singura de grija. Noii prieteni, de altfel studenti Erasmus, proveniti din intreaga lume, m-au facut sa nu simt dorul si distanta de casa. Am avut prilejul sa imi impartasesc cultura, mancarurile traditionale si traditia, iar la randul meu am fost bucuroasa sa am de la cine sa invat.

Ma deprima vremea ploioasa de care am parte inca din prima zi in care am sosit in Bilbao. Daca e sa imi doresc ceva, cu siguranta mi-as dori sa am parte si de soare si vreme buna, pentru a ma putea bucura din plin. Cu toate acestea, peisajul frumos, cu plaje intinse, muntii si oceanul imi readuc zambetul pe buze de fiecare data.

Sa vedem cum o sa fie pana la sfarsit, dar cred ca mi-ar placea sa retraiesc aceasta experienta si in alta tara. Sper ca in aceasta a doua parte a semestrului sa am timp astfel incat sa pot vizita, sa pot participa si, de ce nu, sa pot sa imi doresc mai mult sa-i cunosc, sa-i inteleg si in felul acesta sa-mi imbogatesc experienta de viata si evident, acest lucru sa ma ajute, sper eu, inclusiv in devenirea mea ca membru de baza al societatii romanesti.