Florinita-Oana Musceleanu

Eu sunt Florinita-Oana Musceleanu, din anul II al Facultatii de Drept.

Visam de mult la o experienta ERASMUS pentru ca ideea de a studia in limba engleza mi s-a parut intotedeauna atragatoare. In schimb am ales o Universitate francofona, sub indrumarea doamnei profesoare Alina Conea. Asa ca am ajuns sa studiez atat in limba franceza cat si in limba engleza. Obiectivul pe care l-am avut a fost acela de a-mi imbunatatii franceza. Pot spune ca a studia in alta limba e o provocare pe cat de dificila pe atat de “rewarding”. Asa ca am ajuns in Istanbul, la Universitatea Galatasaray in februarie 2016 pentru a studia semestrul al doilea, nivel de licenta. Ceea ce am aflat aici este ca aceasta Universitate este considerata una dintre cele mai bune din Turcia, iar departamentul de Drept este vazut ca cel mai bun, dar si cel mai dificil de urmat. Absolut toate persoanele cu care am interactionat, fie ca au fost studenti romani veniti aici la studii, colegii turci cu care locuiesc sau alti prieteni pe care i-am intalnit aici, au fost surprinsi ca studiez la Galatasaray, fiind dupa parerea lor, o mare realizare.

Cu o priveliste minunata a Bosforului, Galatasaray este o Universitate unde numai cei mai buni ajung sa studieze, dar odata intrati este sigur ca vor avea joburi pe masura. M-am simtit ca in vacanta cand am vazut atmosfera relaxata de aici, in schimb nivelul ridicat al cursurilor este renumit asa ca a trebuit sa ma apuc imediat de studiu. Daca nu esti stapan/a pe engleza si/sau franceza nu te inhama sa vii aici, deoarece vei afla repede ca aici trebuie sa muncesti destul de mult si pentru nota 5. Examinarea este diferita deoarece exista examene partiale care se sustin la jumatatea semestrului cu o pondere ce variaza intre 20-40 % din nota finala. Unii profesori dau examen prin teme acasa, insa nu-ti inchipuii, drag viitor ERASMUS, ca acestea sunt usoare. Despre alte informatii despre sistemul de aici ma puteti contacta insa.

Adaptarea cu orasul, oamenii, sistemul de invatamant este o chestiune inerenta fiecarei persoane. Va pot spune ca mi-a fost usor, fiind o persoana optimista si foarte sociabila, insa nu va pot spune cum o sa va descurcati voi, viitori ERASMUSI. Insa aici veti intalnii oameni dispusi sa va ajute, de la profesorii care au foarte multa intelegere pentru studentii straini, la colegii care vor sa va impartaseasca din experienta lor si care sunt de asemenea curiosi despre ce inseamna Bucuresti si sistemul romanesc de invatamant. Trebuie intampinati insa cu un zambet pentru a deschide o discutie, limbajul universal al compasiunii.

Orasul este fascinant, si merita batut la pas, macar in partea istorica a orasului, vei afla ca muzee precum Hagia Sophia sau Chora sunt bine pastrate, iar locul unde au fost maziliti Brancovenii, Sapte Turnuri, se vad cel mai bine daca iei un o plimbare pe Bosfor cu ferryboat-ul. Si da, Bosforul este ceea ce da o nota aparte acestui oras plin de moschee. Turcia este o tara care combina multe lanscape-uri. De la plaje innsorite, la munti de strabatut. A, si nu rata Capadocia!

Aici mi-am facut prieteni, am mers la petreceri, am studiat ore intregi la biblioteca, am vizitat fiecare coltisor din oras, am baut cafea turceasca pe malul Bosforului cu prieteni, am mancat toate bunatatile locale, a trebuit sa ma tin departe de muntii de dulciuri apetisante, am studiat o gramada de materii interesante, mi-am imbunatatit engleza, franceza, turca si am iubit fiecare minut petrecut; m-au impresionat caldura cu care am fost “imbratisata” de localnici, solidaritatea colegilor, frumusetea din sufletul oamenilor. covoarele de lalele, mirosul patrunzator de flori de-a lungul primaverii, muzeul Chora, muzeul de arta contemporana si in primul rand frumusetea din fiecare detaliu al spatiului Universitatii Galatasaray.

Daca as fi sa o iau de la capat as bifa tot Universitatea Galatasaray, dar de data aceasta fara dubii. Ma bucur atat de mult de timpul petrecut aici incat am ales sa-mi prelungesc sederea cu inca un semestru. Multumesc echipei ERASMUS a Universitatii “Nicolae Titulescu” pentru tot suportul.