Irina Andreea Cristea

Dupa proverbul: “ Daca vrei – poti ! “

Martie 2012

Am inceput sa ma gandesc deja ce vreau sa fac cu viata mea; dupa ce am ales sa fac Facultatea “ Universitatea Nicolae Titulescu”, stiam ca vreau sa devin procuror, ca vreau sa il fac pe tata mandru de mine, prin propriile mele forte.

Am depus dosarul pentru o bursa Erasmus fara sa stiu ca voi pleca cu siguranta.

In iunie am aflat ca voi pleca in Spania la Facultatea Deusto. Daca am avut emotii? Daca ma gandeam ca pot sta fara prietenii mei si fara familie pentru aproximativ 5 luni; departe de tot ceea ce am trait pana acum si departe de tot ceea ce gaseam “ traditie” in sufletul meu? Raspunsul este “DA si NU“. Eram confuza, da, nu ma gandeam ca voi reusi sa plec cu adevarat. Am primit bursa pana la urma si mi-am luat biletul catre BUCURESTI- MADRID- BILBAO.

Pe 26 august am ajuns in Bilbao ( dupa 4 zile super insorite in Madrid ). In Bilbao am gasit niste oameni minunati, deschisi, cu dorinta de a cunoaste si de a descoperi noi culturi si obiceiuri. Am avut parte de o primire extraordinara din partea colegilor si a profesorilor de la cursuri. Mi-am ales materiile la care urma sa asist in functie de ceea ce imi doream sa descopar, voiam sa cunosc noi culturi, traditii, “dreptul“ lor. Cursurile de spaniola au fost la nivelul asteptarilor, am urmat un curs intensiv si un curs normal de 4 ore pe saptamana, 2 materii in limba engleza si 3 materii in limba spaniola.

A inceput si facultatea, am reusit sa imi cunosc colegii foarte repede si sunt sigura ca mi-am facut prieteni, care imi vor vizita tara si care ma asteapta cu drag in tara lor. Toti cei care fac parte din Erasmus sunt niste studenti extraordinari. Mi-am facut multi prieteni cu care ieseam in fiecare zi, petrecerile ERASMUS faceau fiecare saptamana mai interesanta decat cealalta, noi prieteni, noi “viziuni” despre cariera. Am invatat multe lucruri, am invatat ca atunci cand iti doresti ceva cu adevarat chiar se intampla si chiar iti poti indeplini toate visele daca crezi cu adevarat in ele.

Am vizitat orasul impreuna cu studentii de acolo. Am fost in excursii organizate de noi, studentii Erasmus si chiar am petrecut niste zile pe care nu le voi uita niciodata in viata mea. Erasmus inseamna dorinte indeplinite, prietenii, cunostiinte noi, orase noi, peisaje, fotografii, melodii, intr-un cuvant o EXPERIENTA de o viata. Am ajuns in sesiune, am avut emotii, da, numai ca am invatat: pentru ca am vrut sa demonstrez ca pot, ca vreau si ca nu este atat de greu sa reusesti ceva cand iti doresti cu adevarat. Lunile au trecut foarte repede. Zile petrecute la plaja, la facultate impreuna cu prietenii, la petreceri, cu colegii de camera (nu ai cum sa uiti niste persoane cu care ai convietuit timp de aproximativ 6 luni). Am reusit sa trec toate examenele cu note de peste 6. Daca puteam mai mult? Sigur ca da, numai ca orasul te distrage la un moment dat, iar Barcelona e incredibila si Madridul peste asteptari. In vara ma voi vedea cu prietenii din Franta iar in noiembrie am un zbor catre Irlanda. Am hotarat sa ne vedem cu totii in Italia sau Olanda, tarile de “ mijloc” dintre noi.

Pe 1 februarie 2013 am ajuns in Romania, dupa o primire de neasteptat din partea prietenilor mei si o petrecere surpriza am ajuns si acasa. Mama a avut reactia pe care o asteptam si tata la fel, amandoi m-au sustinut si au fost alaturi de mine, am aceeasi prieteni care stiu ca imi sunt alaturi, plus cei din Europa cu care ma voi revedea cat mai curand. Pacat ca poti trai experienta ERASMUS doar o data in viata.

Acum stiu unde vreau sa fac Masterul si chiar alaturi de ce oameni mi-ar placea sa lucrez.
Incearca si tu pentru ca poti si nu ai nimic de pierdut !!! Eu am trait un vis devenit realitate care a durat 6 luni, nu 7.5 secunde

Irina Andreea Cristea

Inca nu esti convins daca vrei sa traiesti experienta ERASMUS?
Astept parerile si intrebarile voastre la urmatoarea adresa : andreea.cristea@yahoo.com