Mateias Alina – Panteion (Grecia)

Eu sunt Mateias Alina si sunt studenta la Facultatea de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu, anul II din Bucuresti.

Sunt studenta Erasmus la Universitatea Panteion din Grecia, Atena. Am ales sa particip in cadrul mobititatii Erasmus pentru că am vrut sa am o noua experienta de viata si pentru ca imi place sa calatoresc si sa cunosc obiceiuri si culturi noi.

Am ajuns în Atena, la Universitatea Panteion in luna februarie 2015. Ce m-a surprins imediat a fost locatia, structura si arhitectura orasului. Atena este inconjurata de dealuri si are iesire la mare. Primul sentiment pe care l-am avut cand am ajuns aici a fost un sentiment de libertate, de vacanta pentru ca am simtit ca ma aflu in doua locuri in acelasi timp, la mare si la munte.

Cum sunt zilele mele acum? In prezent vizitez multe muzee, calatoresc cu feribotul pe insulele din aproprierea Atenei si sa ma bucur de perspectivele pe care mi le ofera orasul Atena. Sunt incantata de faptul ca studentii care sunt din tari ale UE au intrarea gratuita la muzee.

Este foarte usor sa-ti faci prieteni noi. Eu am reusit sa ma imprietenesc cu niste grecii, turcii si niste italience.

Aş vrea să termin proiectele pe care le am de scris pentru facultate cat mai repede pentru ca vreau sa am timp liber cand vine vara pentru a merge la plaja.

Majoritatea cursurilor sunt predate in limba greaca, asa ca nu este necesar sa fi prezent la facultate in fiecare zi. Exista si unele cursuri care sunt predate in limba engleza, dar pentru cei de la master. Examenele sunt fie orale, fie scrise (studentii Erasmus trebuie sa scrie eseuri de apox. 15-20 de pagini).

Studentii greci care fac parte din ESN Panteion sunt foarte prietenosi si comunicativi. Ei organizeaza o multime de iesiri la muzee, cluburi, terase, parcuri. Se organizeaza si multe excursii in orasele si insulele faimoase ale Greciei (Tesaloniki, Santorini,Mikonos, Creta, Rhodos). Pentru a beneficia de reduceri la evenimentele organizate de ESN trebuie sa cumperi un card ESN care costa 5 euro.

Abonamentul pentru toate mijloacele de transport costa 15 euro.