Mateias Andreea – Panteion (Grecia)

Eu sunt Mateias Andreea si sunt studenta la Facultatea de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu, anul II din Bucuresti.

Sunt acum studenta Erasmus la Universitatea Panteion din Grecia, Atena. Am ales sa particip pentru că intotdeauna mi-a placut sa calatoresc pentru a cunoaste noi obiceiuri si noi culturi. Insa de asemenea am fost foarte curioasa sa descopar cum e organizat sistemul grecesc de drept pentru a-l putea compara cu cel romanesc.

Am ajuns în Atena, la Universitatea Panteion in luna februarie 2015. Ce m-a surprins imediat a fost jovialitatea si ospitalitatea tipic greceasca. Imediat sunt dispusi sa te ajute si sa-ti ofere ajutorul cand ai o problema.

Cum sunt zilele mele acum? In prezent planuiesc sa vizitez multe muzee (pentru student vizitele la muzee sunt de cele mai multe ori gratuite – inclusiv intrarea de la Acropole este gratuita), sa merg la gradina zoologica din aproprierea Atenei (care are un program special pentru delfini), sa calatoresc cu feribotul pe insulele din aproprierea Atenei.

Prieteni noi sunt multi, dar cei mai comunicativi si aventurosi sunt grecii, turcii si italienii.

Aş vrea să se faca cat mai cald afara ca sa pot merge pe coasta la mare.
Este important de stiut ca Universitatea Panteion nu dispune de un camin unde sa poata fi cazati studentii. Asadar a trebuit sa-mi gasesc cazare pe cont propriu, lucru ce este destul de usor de facut deoarece exista situri specializate care se ocupa de acomodarea studentilor Erasmus.

Eu am gasit cazare aproape de Acropole si la zece minute distanta de universitate.

Universitatea Panteion ofera trei mese pe zi gratutite studentilor (respective micul-dejun, pranzul si cina). Totusi sunt o multime de taverne si terase unde puteti incerca mancare traditionala grecesca (souvlaki e preferatul meu). De asemenea dulciurile grecesti sunt delicioase (tartele in special).

In legatura cu cursurile majoritatea sunt predate in limba greaca, insa exista si unele care sunt predate in limba engleza.
In cazul in care sunt predate in greaca, studentii Erasmus nu sunt obligati sa se prezinte la cursuri. Examinarea ramane la latitudinea profesorului ales. De obicei studentii Erasmus sunt rugati sa scrie eseuri (un eseu trebuie sa aiba apox. 15-20 de pagini) sau sa sustina examene orale. Daca decideti sa mergeti un semestru trebuie sa sustineti 6 examene pentru a obtine 30 de credite (fiecare examen are 5 credite).

Grecii sunt oameni foarte deschisi, comunicativi, veseli si ospitalieri. In plus nu e necesar sa inveti limba greaca deoarece majoritatea, fie tineri, fie batrani cunosc limba engleza.

In legatura cu viata de noapte sunt petreceri organizate de ESN Panteion aproape in fiecare noapte. Sunt o multime de iesiri organizate cu studentii Erasmus la muzee, terase, parcuri. Asadar e foarte usor sa iti gasesti prieteni si sa inveti lucruri despre cultura fiecaruia. Pe langa iesirile prin Atena se organizeaza multe excursii in orasele si insulele faimoase ale Greciei (Tesaloniki Santorini. Mikonos, Creta, Rhodos etc.).