Nicolae Mihut Marcel Nicolae – Olomouc, Cehia

Eu sunt Nicolae Mihut Marcel Nicolae şi sunt student Erasmus. De ce? Am ales sa fac pasul pentru ca este un salt in necunoscut , avand experiente de genul acesta poti iesi din zona de confort .Totodata , e o perioada in care ajungi sa te cunosti mult mai bine , fiind pe cont propriu intr-o alta tara(sunt pe cont propriu si acasa , dar este diferit atunci cand nu ai alta optiune fiind intr-o tara straina).Am ales pentru ca am vrut sa cunosc un sistem de invatamant total diferit fata de ce am fost obisnuit pana acum , de o punctualitate si seriozitate aparte.Cursurile sunt foarte interactive , fara a fi nevoit sa te supraincarci cu informatie ce nu iti foloseste la nimic , teoretica , ci axandu-te numai pe lucruri ce poti sa le aplici imediat.Este cu adevarat un test de maturitate , de auto-control , si experienta de viata dobandita este esentiala si perceptia asupra vietii mi-a fost total schimbata, pentru totdeauna.

Am ajuns în Olomouc , Univerzita Palackeho , in septembrie 2014. Din primul moment am inceput un proces de adaptare , din toate punctele de vedere. Oameni cu care nu am avut contact niciodata, personalitati diferite , in mod pozitiv si negativ. Singurul lucru ce mi-a ramas de facut a fost sa filtrez cat mai bine informatia , sa cunosc cat mai multe situatii necunoscute, cu plusuri si minusuri , dar de cele mai putin confortabile sunt recunoscator , pentru ca m-au fortat sa imi extind orizonturile , sa cresc.

In legatura cu stilul de viata , aici este un adevarat challenge.Am invatat sa imi prioritizez viata , pentru ca am parte de multe influente venite din multe directii, cum ar fi distractie , scoala , viata personala . Fiind o persoana foarte activa , mereu imi gasesc ceva de facut , in special cu scopul de a deveni mai performant pe toate planurile.Am o lista scurta de prieteni , dar in care am incredere ca intr-un membru al familiei si nu ma gandesc pe termen scurt , ci voi colabora cu ei si dupa , pentru ca orice fac aici are legatura cu viata mea , si nu neaparat cu un program de exchange.De asemenea , am contact cu oameni locali , de exemplu am petrecut vacanta de iarna intr-o familie ceha , si am invatat foarte multe lucruri, cum ca suntem foarte diferiti din multe puncte de vedere. Este o experienta fara de pret , cred ca mi-a schimbat viata si nu ma voi opri aici.

Desi toti pretind ca sunt prietenii tai , este important sa iti alegi cu atentie grupul de prieteni , sa fii cat mai compatibil cu ei , pentru ca , asa cum am spus , eu nu privesc doar ca ceva temporar , ci un proces de o viata , cu multe de lucrat si invatat la el.

Recomand tuturor aceasta experienta , este un adevarat test , in care poti sa afli la ce nivel te afli din toate punctele de vedere , si sunt recunoscator pentru ocazia oferita.Am invatat ca lumea este mica , in 2 ore poti sa fii oriunde in Europa , si nu numai , in era tehnologiei . Singurele limite sunt acelea ce ti le impui tu , si asta e lectia oferita si sunt recunoscator. Am invatat ca nu trebuie sa am idei preconcepute asupra oamenilor , nu conteaza tara din care esti , sa nu ai complexe de inferioritate. Nu conteaza tara din care provii , ci ideile pe care le ai , mentalitatea, sistemul de valori. Aici mi-am dat seama de potentialul pe care il am , comparandu-ma cu studenti performanti .Sunt recunoscator pentru sansa oferita, multumesc.