Sabina Grancea – Bilbao, Spania

Povestea mea Erasmus

A fost o data ca niciodata… Nu, este real si este prezent. Este povestea mea Erasmus, experienta mea. Numele meu este Sabina Grancea, studenta a Facultatii de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu si In anul al II-lea de facultate, m-am hotarat sa aplic pentru o bursa Erasmus cu destinatia Bilbao, Spania. De ce am ales sa fac asta? Pentru ca in acest fel o sa imi largesc orizonturile, o sa cunosc locuri noi, culturi noi, sisteme de invatamant noi, etc. Toata aceasta calatorie o sa fie un pas inainte in viitoarea mea cariera si in formarea mea ca persoana.

In dimineata cu pricina, despartirea de familie a fost cea mai grea. Unde cu o saptamana in urma eram foarte bucuroasa pe plecarea mea, in acea dimineata nu voiam sa ma mai trezesc. Intr-un final, dupa trecerea de controlul pasaportului, i-am lasat in urma cu lacrimi in obraz.
Zborul cu avionul a fost unul cu peripetii, turbulente si goluri de aer, in care aproape ca mi-am ros toate unghiile.

Am ajuns in Bilbao in in luna februarie 2015, unde ploua de buna voie. Ciudat, pentru ca ma asteptam sa gasesc soare. Apoi, cu zilele mi-am dat seama ca este imposibil. Ca o paranteza, sunt de doua luni in Bilbao si am vazut soarele cateva zile intr-o saptamana. Predominant ploaie.
Urmatoarea provocare pentru mine a fost gasirea apartamentului. Si evident, locuirea in el cu alti 6 studenti Erasmus. Mult, nu? Asa am zis si eu la inceput (inca sunt de parerea asta). Insa, totul este bine. Am legat prietenii, am aflat traditii si obiceiuri din Irlanda, Guatemala, Coreea si Germania.
Prima noapte nedormita in patul meu cel pufos si prima dimineata in care, cand am deschis ochii, nu am recunoscut nimic, au fost un soc pentru mine. Plecata din sanul mamei, unde am avut mereu tot ce imi doream, ajungeam intr-un loc necunoscut, unde trebuia sa ma intretin singura, sa fiu pe picioarele mele. Cu ambitie, am reusit sa trec peste aceste etape ale vietii in procesul de maturizare. Chiar daca la inceput o puneam pe mama mea sa imi dicteze pas cu pas cum se fac cartofii prajiti, acum ma pot lauda ca stiu sa gatesc chiar si pui!

Mamico, o sa ai o surpriza cand vin acasa!

In cateva zile am inceput facultatea. Universidad de Deusto m-a surprins cu este imensitatea ei! In cautarea salilor de curs, m-am ratacit de numeroase ori, insa mi-a placut. Am descoperit o catedrala inauntrul Universitatii. Apoi, am fost uluita de diferente. Diferente in ceea ce priveste relatia profesor-student, diferente in ceea ce priveste tehnologia si comfortul puse la dispozitia studentului. In holul principal sunt asezati palmieri, bancute si o statuie cu Isus. Campusul este superb. In zilele cu soare, studentii de aseaza pe iarba proaspat tunsa si admira magnoliile impunatoare.

Un alt lucru interesant, universitatea dispune de mai multe departamente si birouri, unde se organizeaza o multime de activitati si proiecte. Am luat parte la excursii organizate de ei, alaturi de alti studenti Erasmus, am participat la o prezentare a culturii Egiptului de catre studentii de acolo, unde ne-au impartasit si mancarea lor traditionala, am asistat la targul de tehnologie, din campus, unde erau prezentate proiectele studentilor. Deasemenea, am participat si la targul de angajari, destinat studentilor.

In ceea ce priveste interactionarea cu alti studentii Erasmus, o pagina pe o retea de socializare cunoscuta, organiza excursii, asa renumitele „Pintxopote”, petreceri si intalniri.
De-alungul zilelor mele in Bilbao, am observat ca bascii sunt niste oameni foarte petrecareti. Am luat parte la festivale, care unele dintre ele s-au intins pe mai multe zile, cu muzica si bautura din plin si oamenii deghizati in fel si fel.

As putea spune ca oamenii pe care i-am cunoscut, fac parte din intreaga lume! Este o placere sa stai de vorba cu ei, fiecare sa isi arate moneda lor nationala, sa isi arate scrisul,portul traditional si mai ales, sa mancam bunataturi din atatea tari!

Apoi, a venit Pastele, un alt motiv de sarbatoare, si evident, motiv de inchidere a magazinelor. Inclusiv supermarket-urile si mall-urile.

Dorul de cei dragi de acasa si gandul ca pot sa ii fac mandrii de mine, m-au ajutat sa fiu puternica si sa rezist. Si am facut-o. Am trecut cu brio de prima jumatate a semestrului!